Część obiektu, gdzie znajduje się zaplecze usługowo – edukacyjne strzelnicy znajduje się w byłym Schronie Atomowym z 1962 roku. Była to tajna budowla ochronna dla pracowników Zakładów Tytoniowych, które były Zakładami Strategicznymi dla Obronności Kraju. Zaadaptowany przez nas fragment to Schron Dowodzenia, tak zwana część operacyjna. Wejścia strzegą dwie pary hermetycznych, pancernych drzwi. Są one odporne na ciśnienie powodowane wybuchem, wyważenie, gazy bojowe oraz inne skażenia.
Całość tego miejsca staraliśmy się zachować w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginału. Dzięki temu obiekt stanowi nie lada atrakcję dla pasjonatów budowli z czasów Zimnej Wojny. My zachęcamy każdego do zapoznania się z miejscem, które podczas ewentualnego bombardowania czy zagrożenia atomowego staje się miejscem ratującym życie. Schron dostępny jest dla zwiedzających bezpłatnie godzinach otwarcia strzelnicy.
ŚLUZA DEKONTAMINACYJNA
Po przekroczeniu pierwszych drzwi wszyscy kierowani są do Śluzy Dekontaminacyjnej. Jest to pomieszczenie wyposażone w natryski oraz skrzynię na skażoną odzież. Kąpiel ma na celu neutralizację ewentualnego skażenia w postaci pyłu radioaktywnego lub substancji chemicznych. Po dekontaminacji i przebraniu się w nową odzież można wejść do tzw. czystej strefy schronu.
Obecnie w tym pomieszczeniu stworzyliśmy mini muzeum skażenia radiologicznego.
CENTRALA TELEFONICZNA
Następnym pomieszczeniem jest Centrala Telefoniczna. Jej zadaniem było utrzymanie łączności w razie zagrożenia oraz prawidłowy przepływ meldunków wewnątrz schronu. Na miejscu wciąż znajduje się oryginalna centrala telefoniczna z 1952 roku.
Dzisiaj w tym miejscu znajduje się recepcja Strzelnicy a także punkt pomocy medycznej.
AKUMULATORNIA
Wchodząc do schronu uwagę zwraca mnóstwo czarnych rurek z przewodami. Jest podwójnie poprowadzona instalacja, podstawowa oraz awaryjna. Podstawowa podłączona była do zasilania z sieci miejskiej, ale w razie odcięcia przełączała się na zasilanie awaryjne z akumulatorów. Te właśnie znajdowały się w pomieszczeniu Akumulatorni.
Charakterystyczną cechą pomieszczenia są ciężkie betonowe drzwi przeciwwybuchowe. Podczas ładowania się akumulatorów w pomieszczeniu wytwarzał się wodór, który w odpowiednim stężeniu z tlenem groził wybuchem. Drzwi te miały za zadanie powstrzymać ewentualne skutki wybuchu, bez szkody dla przebywających w schronie ludzi.
POKÓJ GOŃCÓW
Kolejnym pomieszczeniem znajdującym się w długim korytarzu schronu jest Pokój Gońców.
Jest to pokój do podróży w czasie. Urządziliśmy tu poczekalnie dla naszych klientów. Zachowaliśmy styl z lat 60. – 70., czyli z okresu kiedy nasz schron był budowany. Tutaj nie poczujesz atmosfery zagrożenia – wręcz przeciwnie, poczekalnia jest przez nas pieszczotliwie nazywana pokojem Babci.
POMIESZCZENIE TELEFONISTÓW
Każdy schron, a w szczególności schron dowodzenia musiał być wyposażony w centrum łączności. Do tego służyło pomieszczenie nazywane Pokojem Telefonistów. Tu umiejscowione są trzy budki telefoniczne mające łączność z innymi tego typu obiektami oraz jednostkami na powierzchni. Pracownicy łączności odpowiedzialni byli za odbieranie oraz wysyłanie meldunków na zewnątrz schronu.
SALA OPERACYJNA
Pomieszczenie telefonistów było połączone oknem z sercem całego schronu, jakim jest Sala Operacyjna. Tu przekazywane były meldunki oraz podejmowane strategiczne decyzje. Nazwa sali nie jest przypadkowa. Przy ogromnym stole, zachowanym z oryginalnego wyposażenia schronu, można było planować operacje dotyczące obronności kraju, lub też przeprowadzać operacje ratujące życie poszkodowanych w nalocie czy ataku. Dlaczego Zakłady Tytoniowe były tak ważne zarówno dla gospodarki jak i obronności kraju? Dlaczego został im nadany status Obiektu Strategicznego a nasz schron był obiektem tajnym?
Tego wszystkiego dowiecie się podczas zwiedzania na które zapraszamy każdego zainteresowanego Dodatkową atrakcją jest oryginalne malowidło z lat 60., które przedstawia skutki wybuchu bomby atomowej o wadze 20 kiloton. Widać tam dokładnie, jakie zniszczenia poczyni taka bomba na terenie miasta Lublina. Aktualnie sala ta służy nam jako sala szkoleniowa. Możemy zorganizować tu zarówno szkolenie, wykład, lekcje tematyczne dla szkół, jak i imprezę okolicznościową.
WYJŚCIE EWAKUACYJNE
Bardzo ważnym pomieszczeniem kompleksu jest pomieszczenie z Wyjściem Ewakuacyjnym. Tu mieścił się gabinet dowódcy schronu. Miał on dla siebie osobne pomieszczenie, które spełniało również funkcję kancelarii.
Przechowywano tu dokumenty tajne, o charakterze niejawnym. Na końcu pokoju znajdują się małe hermetyczne drzwi. Zamykają one tunel o wysokości 160cm oraz szerokości 80cm, prowadzący po ziemią kilkadziesiąt metrów poza obręb budynku. Tunel ten gwarantował możliwość bezpiecznego wydostania się ze schronu w razie zawalenia się budynku i zablokowania wyjścia głównego. Dzięki temu schron nie stawał się pułapką.
FILTRO-WENTYLATOR
Na samym końcu schronu znajduje się Filtro-Wentylator. Umieszczona jest tam czerpnia powietrza oraz urządzenie filtrowentylacyjne UFW-900. Powietrze dostające się do urządzenia było wstępnie oczyszczane dzięki kurtynie wodnej, a następnie poprzez dwie kolumny filtropochłaniaczy FP-300. Całość skonstruowana była tak, żeby zapewnić ochronę przed substancjami chemicznymi, biologicznymi oraz radioaktywnymi pyłami. Po podłączeniu napięcia czyste powietrze zdatne do oddychania było rozprowadzane instalacją do wszystkich pomieszczeń schronu. W razie braku zasilania istniała możliwość ręcznego uruchomienia filtro-wentylatora za pomocą siły mięśni oraz dołączonej do niego korby.